Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Tipy&Triky

Jak se zbavit mravenců v domě

3. 8. 2020 aktualizováno

Pokud vyhlásíme mravencům v domě nebo bytě boj, máme několik možností, jakou taktiku pro vyhubení zvolit. Většinou je první volbou příroda a babské rady. Pokud toto nepomůže, saháme po přípravcích z drogerie. Jako poslední řešení volíme profesionální zásah. Nevíte, jak se zbavit mravenců? Vybrali jsme pro vás 10 dostupných tipů, které vám mohou v boji s nepříjemným hmyzem doma pomoci.

Na územní České republiky se můžeme setkat s více než sto druhy mravenců. V přírodě rádi obdivujeme jejich impozantní obydlí, ale když se rozhodnou nastěhovat do našich domovů, radost z toho nemáme. To co začne pár průzkumníky totiž může skončit obrovskými koloniemi, které spořádají, na co přijdou, a dovedou nám velmi znepříjemnit život.

V domácnostech se nejčastěji setkáme s mravencem černým nebo nejobávanějším rezavým mravencem faraonem. Přitom platí, že s černými mravenci nejčastěji bojujeme na jaře a s faraony na podzim, kdy hledají místo, kde je teplo. Tady je 10 tipů, jak se zbavit mravenců.

Sůl nad zlato

Jak na mravence? Jako první řešení můžeme vyzkoušet nejjednodušší triky s pomocníky, které najdeme snad v každé kuchyni. Sůl, citron, káva. Obyčejnou sůl nasypte všude, odkud vidíte, že mravenci vylézají. Stejně tak jí můžete přerušit jejich cestičky tak, že jí nasypete na malé hromádky nebo proužky v pravidelných intervalech.

jak se zbavit mravenců - rady

Káva a lógr

Kávou v tekutém stavu potírejte místa výskytu, lepší je ale nashromáždit si kávovou sedlinu a tu jim pak sypat do cestiček i do všech možných přístupů a škvír. Pokud k vám mravenci lezou oknem, lógr můžete nasypat na celý parapet ve větší vrstvě.

Citronová šťáva a kůra

Osvědčeným bojovníkem se spoustou problémů v domácnosti je citron. Šťávou z vymačkaných citronů naplňte rozprašovač a důkladně postříkejte všechna místa výskytu, zejména pak místa, odkud mravenci do domu nebo bytu přicházejí. Citronovou vodou můžete i stírat povrchy, okenní parapety i kuchyňskou linku. Do rohů místností, na okna i ke dveřím pak umístěte mističky s nastrouhanou citronovou kůrou. Citronovou kůru můžete i usušit a naplnit s ní bavlněné sáčky, řešení je to možná estetičtější, ale aroma nebude tak silné a tedy méně účinné.

Náš tip
Další zajímavé rady a návody najdete v této sekci.

Bylinky

Aromatické bylinky nemají mravenci rádi. Pěstujte je v květináčích nebo truhlících, usušené zavěste po místnosti nebo je v malých hromádkách nasypte na mravenčí cestičky. Vyzkoušet můžete i éterické bylinné oleje v aromalampách nebo sprejích. Nejlépe budou fungovat výrazně vonící byliny jako levandule, eukalyptus, majoránka, máta nebo bazalka.

Mýdlová voda

Mýdlová voda nejen, že mravence eliminuje, ale také účinně překryje stopu, kterou nechávají průzkumníci svým následovníkům, takže k vám další mravenci už cestu nenajdou. Jednoduše si připravte mýdlový roztok (podobně můžete vyzkoušet i jarovou vodu nebo prací prášek) a tím stříkejte nejen místa s výskytem mravenců, ale i přímo otravné mravence.

Ocet

Stejně dobře jako citron nebo mýdlo poslouží obyčejný ocet. Neředěným octem potírejte mravenčí trasy, lišty podél zdí a skulinky ve dveřích a oknech. Ocet naředěný vodou začněte používat místo běžných čisticích prostředků v kuchyni. Nejen, že si poradí s mravenci a dalším hmyzem v domácnosti, ale navíc perfektně vyčistí povrchy kuchyňské linky i domácí spotřebiče jako lednice nebo trouby.

Za pár korun tak budete mít domácnost jako klícku. Jedinou nevýhodou je specifické aroma octu, které ne každý může snášet. V drogeriích ale můžete sehnat čisticí prostředky na bázi octa, které mají octový zápach silně redukovaný a voní svěže. Nebudou sice tak účinné jako čistý kvasný lihový ocet, ale posloužit mohou také.

jak na mravence - rady

Aromatické koření

O něco voňavější řešení na mravence v domě se ukrývá ve spížce s kořením. Mravenci v domě nemají rádi silné aroma, proto nebudou spokojeni tam, kde se setkají s výrazným kořením. Připravte jim překvapení v podobě hromádek pálivé papriky, kajenského pepře nebo majoránky. Známá je také babská rada poklást na exponovaná místa nakrájený obyčejný celer posypaný skořicí – ten nevoní mravencům sám o sobě, bude fungovat i bez celeru.

Křída nebo zubní pasta

Mezi lidmi se traduje také účinnost školní křídy. Uhličitan vápenatý, který křída obsahuje, by měl mravence odradit. Nakreslete jim do cesty tlustou čáru jako bariéru, případně křídu rozdrťte nebo nastrouhejte a malými hromádkami mravenčí trasy přehraďte. K dostání je i speciální křída přímo určena k boji s mravenci, v drogeriích a na internetu ji hledejte pod názvem Formitox. Ovšem pozor, to už je chemický insekticid, pokud tedy chcete bojovat přírodní cestou, zkuste nejdříve tu obyčejnou školní.

Podobné účinky jako křída má mít i zubní pasta (pálivá). Tou můžete natřít okenní rámy nebo otvory, kterými mravenci do domu nebo bytu přichází. Nebude se jim líbit aroma ani lepivá konzistence a své plány zabydlet se u vás si (snad) rozmyslí.

Jedovaté domečky

Pokud potřebujete nad mravenci vyhrát co nejrychleji nebo vyzkoušené přírodní a babské recepty nezabraly, je čas poohlédnout se po funkčních prostředcích v drogerii. Na trhu je celá řada sprejů, postřiků a návnad, které mravence zlikvidují. Jedny z nejúčinnějších jsou malé mravenčí domečky s jedovatou návnadou uvnitř. Fungují totiž tak, že nalákaný mravenec si dávku smrtící látky z domečku přinese zpět do svého úkrytu a tam jej rozšíří mezi celou kolonii. Tyto pasti na mravence můžete používat venku i uvnitř a slibují vyhubení v řádu dnů.

Odborný zásah

Někdy je ovšem boj s mravenci i přes maximální úsilí a vynaložené prostředky marný. Zejména pak pokud se jedná o velké objekty, bytové domy nebo např. veřejné budovy jako školy nebo školky, je potřeba rychlý a hlavně zaručeně účinný zásah. Pak je vhodné se obrátit na odbornou firmu, která mravence zlikviduje profesionálními postřiky. Výhodou je, že pracovníci jsou schopni identifikovat druh mravence a podle toho zvolit vhodnou metodu hubení. Zejména mravenci faraoni totiž mají velmi důmyslné společenství, které je potřeba rozbít od základu a nestačí pouze vyhubit viditelné jedince. Nevýhodou může být pro někoho příliš drastický zásah plný chemie a také cena – počítejte od 1000 Kč více, v závislosti na míře zamoření a velikosti objektu.

mravenci v domě - deratizace

TIP navíc

Jak na mravence už víte. Jak ale vůbec zabránit tomu, aby se do vašeho obydlí nastěhovali? Zásady prevence jsou jednoduché – utěsněná okna i dveře, pravidelný úklid a pořádek v kuchyni. Zejména skladování potravin je potřeba hlídat. Mouky, cukry a sypké potraviny nejlépe skladujte v uzavíratelných dózách, nenechávejte žádné potraviny na lince, ovoce skladujte také nejlépe v chladničce. Pozor dávejte na otevřené sirupy, cukřenky na stole nebo špinavé misky domácích mazlíčků. Naučte se pravidelně stírat povrchy octovou vodou a do oken vysaďte bylinky v truhlících.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 5.0 (2 hlasy)

Autor článku

Testado
Testado

Testado.cz je recenzní online magazín. Naši redaktoři osobně testují vybrané produkty a dále shromažďují tipy na nejlepší zařízení dle odborných a uživatelských recenzí.

Podobné články

Diskuze a zkušenosti

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář