Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Jak pěstovat a pečovat o řasokoule?

8. 1. 2023 aktualizováno

Řasokoule patří mezi oblíbené dekorace našich domovů a akvárií. V tomto článku si o nich povíme vše podstatné včetně toho, jak řasokoule pěstovat, jak o ně pečovat a jak se s nimi mazlit.

Nejvýhodnější cena

Nejvýhodnější set. Tři řasokoule, skleněná nádoba, štěrk a přípravek pro úpravu vody.

Nejnižší cena

Jedna řasokoule za nízkou cenu. Ideální na zkoušku nebo jako dekorativní prvek do vašeho akvária.

Co je to řasokoule

Řasokoule je opravdu nevšední domácí mazlíček. Ačkoliv tato rostlina připomíná mech (někteří jí říkají mechová koule do vody), jedná se o vlasovitou zelenou řasu.

Řasokoule nemá jádro a vyznačuje se typickým kulatým tvarem o průměru několika centimetrů. S takovou velikostí se nejčastěji setkáme v obchodech. Při ideálních podmínkách, péči a dobrém zdraví, může průměr řasokoule dosáhnout až 30 cm.

řasokoule recenze

Odkud řasokoule pochází?

Řasokoule zelená (Cladophora aegagropila, nebo Aegagropila linnaei) se nejčastěji vyskytuje v mělkých jezerech na severní polokouli. Dobře se jí daří třeba na území Skotska, Islandu, jihovýchodní Asie a Japonska.

Jak rychle roste?

Řasokoule roste pomalým tempem. Zpravidla počítejme s přírůstkem 0,5–1 cm ročně.

Jak dlouho žije řasokoule?

Při správné péči nám vydrží dlouhou dobu. Existují kousky staré kolem 100 let.

Proč je kulatá?

Řasokoule se ve svém běžném prostředí uchytí na malinkaté zrnko písku nebo kamínek. Proudící voda nutí řasokouli ke kutálení, vlivem čehož získává svůj typický kulatý tvar.

Řasokoule zelená  Informace 
Původ Jihovýchodní Asie a Japonsko
Rychlost růstu 0,5–1 cm ročně
Kolik se dožívá až 100 let
Jak se množí Svévolně řízkováním/dělením
Vhodné umístění Mimo sluneční svit
Jakou nádobu zvolit Průhlednou, případně akvárium
Vhodná teplota 10 až 30 °C
Tvrdost vody Měkká až středně tvrdá
Jak často měnit vodu 1× za 7–14 dnů
Obtížnost pěstování Velmi snadná

Kde koupit řasokouli?

Řasokouli si můžete koupit buď v kamenné prodejně nebo pohodlnější cestou přes e-shop.

Nemusíte se přitom bát, že by došlo k jejímu úhynu. Pokud je řasokoule dobře zabalená v sáčku ve vlhkém prostředí, tak několikadenní cestování vydrží. Viz přiložená fotografie.

zabalená řasokoule pro transport

Cena řasokoule není vysoká. Jeden kousek se obvykle prodává za zhruba 90 Kč. Výjimkou nejsou ani výhodnější sety s více kusy v balení a s nádobou. Pak nemusíte vůbec řešit pořízení akvária pro řasokoule.

Jak pěstovat řasokoule?

Pěstování řasokoule je nenáročné. Nevyžaduje krmení, hnojení ani jinou extra péči.

Pro její pěstování potřebujeme měkkou až středně tvrdou vodu (pokud máte doma hodně tvrdou vodu, tak ji převařte, případně použijte speciální roztok pro snížení tvrdosti vody), průhlednou sklenici či nádobu a vhodné místo. Ideální je stinnější místo, na které nedosáhne přímý sluneční svit. Řasokouli se bude dařit v průhledné nádobě, přičemž jí nevadí ani společné soužití s jinými rostlinkami a rybičkami v akváriu.

Aby se řasokouli dařilo, stačí jednou za 7–14 dnů vyměnit vodu. Uškodit jí můžeme přímým slunečním svitem nebo výrazně teplým prostředím. Pěstování řasokoule je nevhodné u radiátoru nebo jiného zdroje tepla. Proto dobře zvažte, kde bude nádoba na řasokouli stát.

Jak pěstovat a pečovat o řasokoule?

Proč řasokouli mazlit?

Aby se řasokouli opravdu dařilo, je skvělé ji jednou za čas vyjmout z vody a zlehounka stlačovat a udržovat tím její tvar. Vůbec nejlepší je mazlení provádět pod tekoucí vodou. Takovým postupem ji ještě zbavíte nečistot.

Jak řasokouli množit?

Také v případě rozmnožování se nemusíte o nic starat. Řasokoule se množí tzv. řízkováním. Během růstu se z jejího těla oddělí malý kousek, který začne žít svým životem až vznikne nová řasokoule. Řasokouli byste nikdy neměli rozdělovat silou. Takto nešetrným zacházením jí můžete poškodit a hrozí pak její úhyn.

řasokoule recenze a hodnocení

Onemocnění řasokoulí

V kategorii Jak pěstovat řasokoule jsme si řekli, že je důležité nádobu napustit měkkou až středně tvrdou vodou. Ještě důležitější je ale umístění nádobky. Na řasokouli by neměly přímo dopadat sluneční paprsky. Řasokoule obecně nemá ráda příliš světlá místa. Tmavší koutek vašeho obývacího pokoje nebo pracovny bude ideální.

Jak poznat, že řasokoule umírá?

Řaso koule je živý organismus, proto se může někdy stát, že se jí nebude dařit. Řasokoule v akváriu nemusí být vždycky krásně zelená. Typické problémy jsou žloutnutí nebo zhnědnutí jejího povrchu. Pro odstranění těchto onemocnění se snažte častěji měnit vodu a zkuste najít vhodnější místo pro umístění nádoby nebo řasokoule (mluvíme-li o případu, kdy je např. v akváriu s rybkami).

Co dělat, když řasokoule plave na hladině?

Ničeho se nebojte, vaší řasokouli nic neschází. Důvodem, proč plave na hladině, je nahromadění plynů v řasokouli. Pokud se vám něco takového stane, rostlinku šetrně stlačte prsty přímo ve vodě. Řasokoule by měla poté klesnou na hladinu.

 

Zdroje informací:

vlastní zkušenosti

https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%98asokoule_zelen%C3%A1

https://rybicky.net/atlasrostlin/cladophora_aegagropila

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.9 (39 hlasů)

Autor článku

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář