Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Jak správně vybrat lyžařské boty? Rozhodující je velikost a jízdní styl

7. 2. 2021 aktualizováno

Jak správně vybrat lyžařské boty – návodLyžování je krásný koníček – celý den se kocháte krásnými výhledy na zasněžené hory a kopce okolo, jste na čerstvém vzduchu a přitom sportujete. Pokud umíte lyže dobře ovládat, nemusí dokonce chybět pořádná porce adrenalinových zážitků. To vše vám ale dokáže zkazit špatné vybavení, zejména pak vaše lyžařské boty. Nehledě na to, kam se vydáte lyžovat.

Lyžařské boty se už z principu nemohou nabízeným pohodlím rovnat běžným botám, které máte v botníku, ale přesto by jejich celodenní nošení nemělo znamenat náročnou zkoušku v překonávání bolesti. Jak ale vybrat ty správné lyžáky, abyste pak na svahu neprožívali muka? Musíte vybrat takové, jejichž určení a parametry odpovídají vašim schopnostem a které vám hlavně dokonale padnou.

Vybírejte s rozumem a dle vašich schopností

Na samotném začátku výběru si musíte ujasnit, co od lyžařských bot požadujete. Lyžáky pro nenáročné a začínající jezdce totiž mohou být velmi pohodlné, ale na rychlou jízdu se vůbec nehodí. A platí to i naopak – začátečník neocení a nevyužije maximálně pevně sevřenou nohu, která sice umožňuje skvělé ovládání lyží, ale ze sportovní či závodní boty ho pochopitelně budou více bolet nohy a jízda se mu znechutí.

Než si vůbec začnete nějaké lyžáky zkoušet, zhodnoťte vaše lyžařské schopnosti a styl lyžování, fyzické parametry (především hmotnost) a terén, ve kterém budete nejvíce lyžovat. Samozřejmě nelze opomenout ani představu o ceně lyžáků, ale rozhodně se v tomto případě nevyplatí zbytečně šetřit. Pokud vám lyžáky nebudou na nohou dobře sedět, nekupujte je jen proto, že jsou levné. Později byste toho litovali.

Rozdělení lyžařských bot

Nejdříve se podrobněji podíváme na rozdělení lyžařských bot podle lyžařských schopností.

Rozdělení lyžařských bot – jaké existují typy

Rekreační sjezdové boty

Rekreační lyžáky jsou určeny začátečníkům a méně zdatným lyžařům. Obvykle bývají více zateplené a hlavně jsou při výběru správné velikosti velmi pohodlné díky měkké vnitřní výstelce. Ovládání lyží v nich není tolik přesné, což je problém při rychlé jízdě nebo jízdě v terénu, začátečníkům však umožňují snadný přenos váhy.

Sportovní sjezdové boty

Sportovní modely jsou ideální volbou pro většinu lyžařů, kteří už své lyže ovládají s jistotou. Stále se v nich dá vydržet klidně celý den, ale nabízejí výrazně lepší schopnost přenášet vaše povely do lyží.

Závodní sjezdové boty

Závodní sjezdové boty jsou velice tuhé a nehodí se pro celodenní jízdu, spíše jen pro několik jízd. Tvrdý skelet umožňuje dokonalé ovládání lyží v každé situaci a poskytuje lyžaři přesnou odezvu od povrchu, po kterém jede. Mají menší tepelnou izolaci a jejich delší nošení by bylo extrémně nepohodlné.

Dámské lyžařské boty

Zvláštní kategorií jsou dámské lyžáky, které více odpovídají ženské anatomii nohou, a proto jim často lépe sedí. Charakteristický je pro ně zejména odlišný tvar skeletu v oblasti chodidla, užší pata a v zadní části snížený komín boty. Obvykle jsou také více zateplené.

Tvrdost lyžařských bot

Důležitým parametrem u lyžařských bot je jejich tvrdost označovaná jako Flex Index tvrdosti, která nejvíce ovlivňuje to, pro koho je bota určena. Orientační rozdělení je uvedeno v následující tabulce.

Flex Index Určení lyžařské boty
<80 Začátečníci, lyžaři s nízkou hmotností.
80–100 Středně zkušení lyžaři, lyžaři s vyšší hmotností.
>100 Sportovní použití, určeno pro rychlou jízdu.

Správná velikost lyžáků

Teď se dostáváme k tomu úplně nejdůležitějšímu při výběru lyžáků, a to k výběru té správné velikosti. Pokud vám totiž budou lyžáky malé, nebo vás budou někde tlačit, jen těžko v nich vydržíte lyžovat tak dlouho, jak je pro danou kategorii typické. A v případě, že vám budou naopak velké, můžete zapomenout na pocit jistoty při ovládání lyží a výrazně se zvýší riziko pádu.

Velikost lyžařských bot se označuje v hodnotách, které udávají délku chodidla v milimetrech. Není tak od věci si před návštěvou obchodu změřit délku chodidla. Nezapomeňte však na to, že je třeba chodidlo měřit s navlečenou ponožkou, kterou budete při lyžování nejčastěji nosit.

Skeletová metoda

Při zkoušení můžete použít tzv. skeletovou metodu, která spočívá v tom, že z lyžáku vyndáte botičku a v tenké ponožce dáte nohu do skeletu. Palec se musí skeletu vpředu dotýkat. Poté odhadněte, kolik místa je mezi patou a zadní částí skeletu.

Mezera pro rekreační lyžaře by měla být v rozmezí zhruba 15–20 mm, pro pokročilé lyžaře je ideální rozmezí asi 10–15 mm a pro sportovní jízdu je třeba, aby boty seděly opravdu těsně, takže mezera by měla být velká okolo 5 mm. Tato metoda se využívá kvůli tomu, abyste zjistili, jak vám sjezdová bota bude velká, až se výstelka botičky vymačká.

Skeletová metoda

Šířka lyžáků

Protože lyžáky musí pevně držet nohu ve všech směrech, udává se také jejich šířka. Šířka je udávána pro jednu konkrétní velikost a v jiných velikostech se tak reálně liší. Dobře ji ovšem lze využít například při porovnávání různých modelů ve stejné velikosti mezi sebou.

Orientačně se uvádí rozdělení dle následující tabulky. Skutečnost je ovšem výrazně ovlivněna šířkou vašeho chodidla.

Šířka Určení lyžařské boty
>95 mm Závodní.
98 mm Velmi sportovní.
100 mm Sportovní, menší dámské.
103 mm Univerzální, rekreační, dámské.
106 mm Velmi rekreační.
Náš tip

Další zajímavé návody a rady najdete v kategorii Tipy&Triky.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 3.0 (2 hlasy)

Autor článku

Testado
Testado

Testado.cz je recenzní online magazín. Naši redaktoři osobně testují vybrané produkty a dále shromažďují tipy na nejlepší zařízení dle odborných a uživatelských recenzí.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář